Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pyšná princezna

28. 12. 2018

 

 

Nejslavnĕjší česká filmová pohádka na motivy klasické pohádky Boženy Nĕmcové Potrestaná pýcha vypráví o tom, jak se napravila jedna pyšná princezna.

Pyšná princezna Krasomilará odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Spravedlivý a moudrý král Miroslav je sice zamilovaný do krásné princezny, ale naštĕstí neztratí hlavu, princeznino nevybíravé odmítnutí si nenechá líbit a v přestrojení za zahradníka se uchází o službu na jejich zámku. Pomocí práce a lásky napraví princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypĕstoval zpívající kvĕtinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a díky tomu princeznĕ došly vĕci, o kterých nemĕla dosud ani tušení... Láska a práce napraví princeznu Krasomilu, starý král se zbaví špatných rádců a v Půlnočním království je zrušen zákaz zpĕvu. 

Černobílou filmovou pohádku natočil v roce 1952 pan režisér Bořivoj Zeman. Ústřední písničku "Rozvíjej se, poupátko" složil skladatel a dramatik Dalibor Cyril Vačkář na text Františka Hrubína. 

pp.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář