Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvanáct měsíčků

31. 8. 2016

 

Filmová pohádka "Dvanáct měsíčků" paní režisérky Libuše Koutné je z roku 1992. Pohádka "O dvanácti měsíčkách" je klasická pohádka naší oblíbené spisovatelky Boženy Němcové.

Moc hezká pohádka o Marušce, kterou macecha a její nevlastní sestra Holena vyhání v zimě z domu.

Ve filmové pohádce je navíc postava víly. Maruška potkala promrzlou babičku a hned jí byla ochotna pomoci. Z babičky se "vyklubala" milá víla "Země" a přivedla Marušku ke svým bratrům, dvanácti měsíčkům. U dvanácti měsíčků si směla Maruška natrhat květiny (tentokrát to nebyly fialky) a potom později i jahody. Na svých cestách Maruška potkává Janíčka, který ji má skutečně rád. Víla Země jim dá své požehnání. Holena dostane od víly poklad v truhlici, ani víle nepoděkuje a je potrestána, ale trest nepřijme. Macecha a Holena se vydají do hor, aby víle a měsíčkům vyčinily, a domů už se nevrátí. Maruška s Janíčkem jsou spolu šťastni.

dvanact-mesicku-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Déčku jsou k dispozici videa a informace o další moc hezké (štědrovečerní) pohádce "Dvanáct měsíčků" od režiséra Karla Janáka z roku 2012. Pohádka je veselá a vtipná.

V domečku žijí macecha (hraje ji Veronika Žilková), její dcera Květa a nevlastní Maruška. Do vesnice přijíždí zpět ze světa zbohatlý mladík Karel. Ve vesnici mezi vdavekchtivými děvčaty nastane poplach. Nadbíhají Karlovi až jemu i bratrovi Noskovi skoro zboří chalupu. Chytrý Nosek vymyslí, aby Karel vyhlásil, že která z dívek mu splní tři přání, bude jeho ženou. První přání byly fialky. "Fialky, teď v zimě?"

A pro Květu je musí přinést Maruška. Maruška se vydá do hor. Po cestě ji provází běloučký králík. Na vrchu hory je dvanáct měsíčků, dvanáct  bratrů. Maruška přinese Květě fialky, které jsou k tomu navíc očarované. Kdo k nim první přivoní, ten se do dárce zamiluje. "Až bude ruka v rukávě, tak mu zatneme tipec!" Květa předává fialky Karlovi, ale přičichne si k nim jeho bratr Nosek, který se v tu chvíli zamiluje do Květy.

Karel si vymyslí druhé přání pro Květu, přeje si jahody. Macecha využije zamilovanosti Noska a nechá se s Květou pozvat domů ke Karlovi.

Náhodně se setkává Maruška s Karlem, když ji Karlův vůz splaší jejího koně, Maruška spadne a zvrtne si kotník. Karel Marušce ošetří kotník u sebe v chalupě. Mezi oběma dojde k citovému sblížení. Ale vtom přichází macecha s Květou a derou se Karlovi do chaloupky. Maruška se schová a později uteče.

Marušku macecha vyhání z domu. Nakonec dvanáct měsíčků ještě jednou nechá Marušku nasbírat  jahody pro Květu. Jahody jsou opět očarované. Ten, kdo je první ochutná, se bude chovat podle toho, jaký ve skutečnosti je. Jahody zase Květa přinese Karlovi, ale nakonec sama sní první jahodu.

Potom Karel vysloví poslední přání - Postarat se o uschlou jabloň, která roste před jejich domem, aby zase měla jablka.

Karel s bratrem Noskem přijdou na návštěvu za Květou. Ale Karel se vyptává jenom na Marušku.

Macecha vyžene Marušku z domu ke dvanácti měsíčkům, kteří už nechtějí splnit další macešino přání.

Nakonec všechno dobře dopadne a dobro zvítězí nad zlem, a zlo je po zásluze potrestáno.

5289.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Do třetice zpracoval pohádku "Dvanáct měsíčků" pan Zdeněk Svěrák. Filmovou pohádku "Tři bratři" natočil jeho syn, Jan Svěrák, a je z roku 2014.

Předobrazem pro námět pohádkového filmu "Tři bratři" byla čtveřice zhudebněných pohádek, tzv. operetky. Jmenuje se "Hodina zpěvu" a je z roku 1988, autoři Svěrák a Uhlíř.

"Dvanáct měsíčků" (operetka) se nám hodně líbí. Je to velice vtipně napsané, má to "Svěrákovský" humor, který máme moc rádi. Ale filmové pohádce "Tři bratři" jsme zatím tolik nepropadli. I když Vojta Dyk jako nápadník Marušky je jako vždy skvělý. Stejně jako Ivana Chýlková v roli macechy.

dvanact-mesicku-3.jpg


Zdroj: http://pohadky2t.pise.cz/29-dvanact-mesicku.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář